Ключ до лікування цукрового діабету – в руках самого хворого

Теми
Ольга Правденко23 серпня 2014 о 14:5024171 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Ключ до лікування цукрового діабету – в руках самого хворого
У всьому світі понад 382 мільйонів осіб страждають діабетом. Це – 8,4% дорослого населення. Міжнародна федерація діабету (IDF) провела дослідження, згідно з якими до 2035 року понад 592 мільйонів осіб страждатимуть від цього захворювання.

Ключ до лікування цукрового діабету – в руках самого хворогоФото з сайту lady.tsn.ua

Найсумніше в цьому те, що це захворювання нині невиліковне. Проте не варто опускати руки з жалю, адже ключ до лікування діабету – в руках самого хворого. Як жити з діабетом повноцінним щасливим життям минулого тижня розповідали журналістам з багатьох країн світу у Данії в компанії «Ново Нордіск», яка є лідером серед фармацептичних компаній світу в сфері допомоги хворим на цукровий діабету та виробляє половину інсуліну у всьому світі.

Раніше вважалося, що цукровий діабет – це недуга заможних людей. Адже чим вищий соціальний статус має людина, тим більше в неї можливостей задовольнити свої спокуси, приміром, в їжі. Проте розвиток захворювання в останні десятиліття довів, що все вже давно не так, захворювання швидкими темпами поширюється у світі, від нього страждають люди і в країнах з розвинутою економікою, і в бідних державах. Різниця лише в тому, що чим розвинутіша країна, тим більше шансів діагностувати діабет вчасно та отримати адекватне лікування. Адже з 382 мільйонів людей ( це лише ті, в яких діабет уже виявлений) тільки 6 % живе нормальним життям. У більшості країн світу, люди з діабетом не знають що вони хворі на нього, поки не стає надто пізно, щоб запобігти ускладнення пов’язаних з ним. Ще половина з тих, які знають про свою недугу, отримують неадекватне лікування.

Довгострокові ускладнення від підвищеного рівню цукру в крові можуть включати захворювання серця, інсульти, діабетичну ретинопатію, що вражає зір, ниркову недостатність, при якій може бути необхідний діаліз, та недостатній кровообіг у кінцівках, що призводить до ампутації. Ця недуга дуже підступна, адже протягом кількох років ніяк не проявляє себе.

За словами Міхаеля Хьорста, президента Міжнародної діабетичної федерації до 2035 року 1 з 10 осіб на планеті страждатиме від цукрового діабету. Тому вкрай важливо вводити програми по навчанню лікарів загальної практики, які повинні першими діагностувати діабет в пацієнтів.

– Найбільше зусиль для лікування цукрового діабету приклала Фінляндія. В цій країні розроблена програма, яка дозволила знизити та уповільнити розвиток захворювання. Були об’єднанні зусилля медпрацівників та державних установ для зниження смертності від недуги, – зазначив Міхаель Хьорст.

ДОВІДКА «КОЛА» Цукровий діабет вбиває більше, ніж СНІД, туберкульоз та малярія взяті разом.

Типи цукрового діабету

Нагадаємо, цукровий діабет буває трьох типів: 1, 2 та гестаційний.

При діабеті 1-го типу клітини підшлункової залози, які за нормальних умов виробляють інсулін, руйнуються.

Коли інсуліну мало або він зовсім не поступає з підшлункової залози, організм не може використовувати глюкозу крові, клітини починають «голодувати», а рівень цукру в крові залишається дуже високим. Розвивається він переважно у дитячому та підлітковому віці. Лікувати його можна лише одним способом – підшкірною ін’єкцією інсуліну протягом всього життя з моменту діагностики. Причини руйнування клітин підшлункової залози достеменно невідомі, частіше за все захворювання не успадковується, тому про спадкові фактори говорити важко.

– Про те, що в мене цукровий діабет 1 типу я дізналася в 4 роки. Батьки помітили, що зі мною щось не так, коли я перестала ходити на горщик та перестала контролювати сечовипускання. Після багатьох аналізів мені діагностували діабет 1 типу. Тоді моя мама поклялася, що зробить все, аби моє дитинство було повноцінним, як в інших дітей, – розповідає Каміла, пацієнтка з Копенгагену. – Звичайно, діабет дуже впливає на моє життя. Особливо важко було в підлітковому віці, коли мої однолітки насолоджувалися життям на повну. Через діабет в мене поганий зір та високий тиск. Був час, коли я збиралася вчитися в університеті, але на рік повністю осліпла. Мені довелося перенести 6 операцій, завдяки яким зір поступово повернувся. Траплялися й курйозні ситуації. У мене під одягом знаходиться постійно насос (помпа), який кожні 5 хвилин вводить під шкіру інсулін. Одного разу в Єгипті, при проходженні паспортного контролю, я вирішила попередити митників, що в мене помпа. Їм же почулося, що я сказала бомба. Всі перелякалися, прибігли поліцейські зі зброєю, мене оточили, але, звісно, все з’ясувалося.

Попри все Каміла обожнює життя, вона любить займатися спортом з дітьми, ходити в походи та кататися на лижах. Жінка розповідає, що діабет її стимулює до повноцінного життя, тому якби зараз винайшли ліки від цієї хвороби, вона б задумалася чи вживати їх.

Цукровий діабет 2 типу набагато поширеніший, від нього страждають 85-95% людей. Він викликаний відносним дефіцитом інсуліну та високим рівнем глюкози в крові. Ожиріння – основна причина діабету 2-го типу в людей, що мають генетичну схильність до захворювання. До слова, перше місце в світі по захворювання на ожиріння займає Мексика, на другому – США.

– Я хворію діабетом 2 типу з 1987 року. Зараз мені 65 років, – розповідає свою історію Бені з Данії. – Спочатку лікар заспокоїв мене і порадив дотримуватися дієти, проте згодом все-таки довелося робити ін’єкції інсуліну. Щодня мені доводиться вживати 28 різних піґулок від різних хвороб. Через діабет довелося піти з роботи, я викладав у школі. Коли дізнався про захворювання почав багато займатися спортом, але зараз це в минулому, бо через ускладнення я не можу багато ходити. Зате я плаваю та їжджу на велосипеді. Крім того через ускладнення мої нирки працюють лише на 12 % , я потребую їхньої пересадки, донор вже знайшовся.

Гестаційний цукровий діабет – цукровий діабет характеризується високим рівнем глюкози в крові протягом вагітності у жінок, які раніше не хворіли на діабет. Плацента виробляє гормони, які змінюють метаболізм матері, щоб забезпечити плоду достатньо енергії. Через це рівень глюкози в крові підвищується. Діабет під час вагітності може вражати плід, що розвивається. У ранні терміни вагітності діабет у матері може привести до вроджених вад розвитку у дитини та підвищеної ймовірності викидня. Тому зараз вагітним проводять оральний тест толерантності до глюкози.

Як впоратися з гестаційним діабетом?

З гестаційним діабетом можна впоратися за допомогою:

– контролю рівня цукру крові чотири рази на день (перед сніданком і через дві години після їжі. Також може знадобитися контроль цукру крові перед кожним прийомом їжі).

– контролю відсутності в сечі кетонових тіл (кислот, які вказують на те, що ваш цукровий діабет не контролюється).

– дотримання специфічних порад по харчуванню.

– заняття фізичними вправами, але лише після дозволу лікаря.

– контролю ваги.

– введення інсуліну при необхідності.

– контролювання артеріального тиску.

У найбільшій клініці з лікування діабету в Данії заведений електронний реєстр пацієнтів та діє цілодобова телефонна лінія для хворих, які можуть будь-коли та з будь-якої частини світу зателефонувати з питанням, що їх турбує. Консультують пацієнтів медсестри. Крім того хворі мають повний доступ до історії своєї хвороби.

Чим більше людина турбується про своє здоров’я та харчування, тим менше в неї шансів захворіти в майбутньому на цукровий діабет. У групі ризику – люди з підвищеною масою тіла.

Комітет експертів ВООЗ рекомендує проводити обстеження на діабет наступних категорій громадян:

– всіх пацієнтів у віці старше 45 років (при негативному результаті обстеження повторювати кожні 3 роки);

– пацієнтів молодшого віку при наявності ожиріння; спадкової обтяженості по цукровому діабету; етнічної/расової приналежності до групи високого ризику.

Головна ж порада для тих, хто не хоче захворіти на цукровий діабет та тих, хто, на жаль, вже страждає від цієї недуги – не опускати руки, дотримуватися порад лікаря, займатися спортом, правильно харчуватися і загалом вести здоровий спосіб життя.