Депутатів місцевих рад поменшає, якщо змінять закон

Політика
Ольга Матвієнко31 грудня 2014 о 12:362271 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Депутатів місцевих рад поменшає, якщо змінять закон
Із більше 200 тисяч депутатів місцевих рад в Україні пропонують залишити половину.

У Верховній Раді зареєстрували вже два законопроекти, у яких пропонують зміни до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Мета змін – зменшити кількість депутатів місцевих рад, відтак зменшаться і видатки із бюджету.

Чому депутатів багато

Питання про скорочення кількості депутатів місцевих рад вже неодноразово піднімали у Верховній Раді. Нині в обласних, міських, селищних, сільських радах в Україні працюють, за даними ЦВК, 225 172 депутати. У Полтавській області ця цифра становить 9626 депутатів.

  • 120 депутатів обласної ради
  • 226 депутатів п’яти міських рад
  • 1040 депутатів 25 районних рад
  • 208 депутатів 5 районних у містах рад
  • 306 депутатів 10 міських (міст районного значення) рад
  • 538 депутатів 21 селищної ради
  • 7188 депутатів 467 сільських рад

    В Україні пропонують зменшити кількість місцевих депутатівКількість місцевих рад різних рівнів та депутатів у районах Полтавської області. Інфографіка Юлії Деркач

Нині у пункті 16 Закону «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» передбачено, що кількісний склад місцевої ради визначається самою радою напередодні виборів.

– Рішення про загальний склад обласної, районної рад ухвалюється відповідною обласною радою поточного скликання не пізніш як за 50 днів до дня місцевих виборів. Рішення про кількість депутатів районної у місті, сільської, селищної рад ухвалюється відповідною районною у місті, сільською, селищною радами поточного скликання не пізніш як за 50 днів до дня місцевих виборів, – йдеться у частині першій статті 16 закону.

Кількість депутатів може коливатися у межах між мінімальним і максимальним показниками відповідно до кількості населення адміністративної одиниці. Рекомендована кількість регламентується пунктом 4 статті 16.

Як свідчить практика, за таких умов місцеві ради прагнуть встановлювати власну чисельність на рівні, близькому до максимально дозволеного.

Як пропонують зменшити кількість депутатів

Ще 2010 року віце-спікер Микола Томенко зареєстрував законопроект, у якому йдеться про зменшення кількості місцевих депутатів.

У грудні 2014 року депутати новообраного Парламенту таких законопроектів зареєстрували два.

12 грудня на розгляд профільних комітетів запропонували законопроект 1150-1 про внесення змін до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (щодо зменшення загального складу місцевих рад). Авторами виступили дванадцять депутатів фракцій «Об’єднання «Самопоміч», «Народний фронт», «Блок Петра Порошенка» і Радикальної партії Олега Ляшка. Серед них депутат із Полтавщини Тарас Кутовий.

– Загальна чисельність депутатів місцевих рад в Україні становить близько 240 тисяч осіб (дані відрізняються від даних ЦВК – авт.). Це значно перевищує кількість місцевих депутатів у інших європейських державах, включаючи держави, більші за населенням за Україну, – йдеться у пояснювальній записці до документа. – Однією із причин такого становища є надмірний кількісний склад депутатів місцевих рад, що не сприяє формуванню якісного депутатського корпусу і призводить до невиправданих видатків на утримання місцевих рад.

Далі автори законопроекту пропонують кардинальні зміни до тієї ж статті 16, у якій ідеться про визначення загального складу місцевих рад. Якщо у нині чинному законі вказується рекомендована кількість депутатів і строки, коли рада перед виборами повинна визначити свій склад, то у змінах пропонують закріпити чітку кількість депутатів.

Таким чином їхня кількість скоротиться із більше ніж 220 тисяч до 80 тисяч, тобто майже втричі.

Скорочення рад різних рівнів удвічі пропонують у законопроекті 1150-2. Його авторами виступили троє обранців – Олексій Гончаренко, Віталій Чепинога і вже добре обізнаний у питанні Микола Томенко.

У цьому документі поправки до статті 16 не такі кардинальні. Практично кожен із пунктів лише доповнюється словами «у межах, визначених частиною четвертою цієї статті». У частині четвертій якраз і подається рекомендована кількість депутатів. Але фактично ради продовжують визначатися зі своїм складом напередодні кожних наступних виборів.

Як зміниться кількість депутатів у разі затвердження одного із двох законопроектів, видно із порівняльної таблиці:

Депутатів місцевих рад поменшає, якщо змінять закон

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter