Президент підписав закон про судоустрій і статус суддів

Новини
Юлія Обелець13 липня 2016 о 15:31655 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Президент підписав закон про судоустрій і статус суддів
Президент Петро Порошенко підписав закон «Про судоустрій і статус суддів», ухвалений Верховною Радою 2 червня.

Президент підписав закон про судоустрій і статус суддівПрезидент підписав закон про судоустрій і статус суддів. Фото – expres.ua

Завдання закону «Про судоустрій і статус суддів» – імплементація оновлених конституційних засад здійснення правосуддя для забезпечення незалежності та деполітизації судової влади, посилення її відповідальності перед суспільством, – йдеться на Українській правді.

Також передбачається запровадження нових засад формування суддівського корпусу, посилення ролі громадськості щодо контролю за доброчесністю та етичністю представників суддівського корпусу й оптимізація системи судоустрою.

Як відомо, 2 червня Верховна Рада ухвалила новий закон про судоустрій і статус суддів. Після цього парламент затвердив зміни до Конституції у частині правосуддя.

Закон про судоустрій вважається одним із ключових для судової реформи. Передбачається, що він вдосконалюить процедуру кваліфікаційного оцінювання всіх суддів, розпочату відповідно до закону «Про забезпечення права на справедливий суд».

Чого чекати

Закон передбачає перехід до триланкової судової системи та утворення впродовж 6 місяців із моменту набуття ним чинності нового Верховного Суду, у складі якого діятимуть Велика Палата, функцією якої є уніфікація судової практики та вирішення юрисдикційних спорів, та чотири касаційні суди, функцією яких є розгляд справ в касаційному порядку.

На посаду судді можуть призначити громадянина України, не молодшого 30 років та не старшого 65 років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше 5 років, володіє державною мовою та відповідає встановленим критеріям професійної компетентності, доброчесності та професійної етики.

Судді призначатимуться виключно за результатами публічного конкурсу та кваліфікаційного оцінювання.

У конкурсі на посаду судді Верховного Суду можуть брати участь як чинні судді, так і кандидати з не менш ніж 10-річним стажем наукової роботи у сфері права чи адвокатської діяльності.

Закон закріплює й нову підставу для звільнення судді з посади – непідтвердження легальності джерел походження доходів та майна.

До теми – Верховна Рада звільнила суддю Апеляційного суду Полтавщини

Документ містить низку нових механізмів для запобігання корупції в судовій системі: повний моніторинг способу життя судді, обов'язок подавати декларацію доброчесності та родинних зв'язків тощо. Передбачено також створення при Вищій кваліфікаційній комісії суддів України Громадської ради доброчесності, яка сприятиме комісії у встановленні відповідності судді або кандидата на посаду судді критеріям професійної етики та доброчесності.

Дисциплінарні повноваження щодо суддів перейдуть до Вищої ради правосуддя, а Вища кваліфікаційна комісія суддів зосередиться на вирішенні кваліфікаційних питань, включаючи проведення кваліфікаційного оцінювання суддів, відкритих конкурсів на посади, спеціального навчання суддів тощо.

Закон «Про судоустрій і статус суддів» набуде чинності одночасно зі змінами до Конституції щодо правосуддя наприкінці вересня цього року. До цього часу мають ухвалити також закон «Про Вищу раду правосуддя».

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter