Право на зброю – що несе в собі законопроект «Про вогнепальну зброю цивільного призначення»

Новини
Юлія Обелець18 грудня 2014 о 11:471820 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Право на зброю – що несе в собі законопроект «Про вогнепальну зброю цивільного призначення»
У Верховній Раді зареєстрували законопроект «Про вогнепальну зброю цивільного призначення», який дозволить українцям отримати право на вільне володіння вогнепальною зброєю.

Право на зброю – що несе в собі законопроект «Про вогнепальну зброю цивільного призначення»

Про зміни

Якщо ухвалять документ, із 18 років (зараз – із 21 року) буде дозволено володіти вогнепальною зброєю за умови, що громадянин є психічно здоровим, несудимим і пройшов курс у ліцензованих організаціях, що навчатимуть поводитися зі зброєю. Купувати можуть дозволити всі види вогнепальної зброї, крім кулеметів і гранатометів, а також зброї, випущеної до 1900 року.

Навіщо зібрались озброювати українців?

В Україні відсутній закон про вогнепальну зброю, і ці відносини врегульовані наказами МВС, які довільно змінюються, що порушує права громадян на володіння зброєю, йдеться у пояснювальній записці до проекту закону. Наразі діє неконституційна дискримінація громадян за віком щодо можливості набуття вогнепальної зброї, зокрема, купувати гладкоствольну вогнепальну зброю можна з 21 року, а нарізну – з 25. Водночас держава довіряє автомати 18-річним юнакам у Збройних силах та інших військових формуваннях, але з підозрою ставиться до цивільних громадян. Подібне обмеження на придбання вогнепальної зброї є не лише невмотивованим, а ще й неконституційним.

Коротко про запропоноване в законопроекті

Органи влади у сфері обігу вогнепальної зброї цивільного призначення – МВС, Мін’юст та МОЗ.

Бажаючих придбати зброю зобов’яжуть пройти спеціальне навчання (теорію та практику). По закінченню – видадуть сертифікат.

Навчання можуть здійснювати будь-які суб’єкти господарювання, що матимуть дозвіл (у тому числі ті, що продають зброю).

Купуючи вперше такий товар, покупець зобов’язаний отримати свідоцтво. Видаватимуть його продавці, які, власне, і повинні будуть перевірити, чи не належить особа до однієї з груп, яким заборонена зброя. Для цього відповідні органи влади створять реєстри.

Власник зброї має право її носити (але при собі необхідно мати свідоцтво на зброю). У публічних місцях – носити приховано (у чохлі, сумці тощо).

Щодо відповідальності (покарання), то в документі вказано: «Порушення вимог цього закону тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством» (стаття 46 проекту).

Зброю пропонують дозволити всім повнолітнім, окрім:

– осіб, які перебувають на обліку в психіатричних закладах;

– осіб, які перебувають на обліку в наркологічних закладах;

– осіб, які визнані недієздатними або обмежено дієздатними у зв’язку з наявністю у них психічного захворювання;

– осіб, які мають судимості за умисні насильницькі злочини, за злочини проти громадської безпеки або інші, пов’язані з незаконним обігом зброї.

Дозволити зброю – знизити злочинність

Нардеп із Полтавщини Сергій Каплін, який нещодавно «прославився» походом з сокирою до кабінету очільника духовної столиці, посилається і на досвід європейських країн. Вважає, що такі зміни в законодавстві знизять злочинність і допоможуть розв’язати конфлікт на Сході країни.

– Це вимога Конституції. Досвід європейських країн доводить, що це на 20-30% знизить кримінальне напруження. Друге – Путін відступить перед армією 20 мільйонів патріотів, – написав народний обранець у себе на сторінці у «Фейсбуці» після того, як зареєстрував законопроект. – Третє – відступить Той чи Та, хто не збирається робити люстрацію, реформи та боротися з корупцією. Я вніс відповідний законопроект і єднатиму українців для голосування за нього у Раді.

У документі законотворці посилаються, зокрема, на досвід таких країн як Італія, Чехія, Швейцарія, Ізраїль, США, Грузія, Молдова.

Статистика

Тим часом на Полтавщині трапляються випадки, коли люди страждають та гинуть від зброї. Лише 2014 року, який ще триває, сталося близько 20 таких злочинів.

За даними УМВС області, 2013 року зареєстровано 5 злочинів із застосуванням зброї: 4 із них розкриті, 1 розслідується й досі. 2014 року – 19 кримінальних правопорушень із використанням зброї. Із них 15 – розкриті, а за чотирма триває слідство.

Для прикладу

У листопаді 2014-го у Миргороді з вогнепальної зброї стріляли в пасічника. Тоді невідомі особи прийшли вимагати з бджоляра борг – 300 кг меду і вирішили «залагодити» конфлікт саме зброєю.

У валютного «міняйла» у листопаді 2011-го також стріляли з вогнепалки – він помер на місці події.

На сьогодні у законослухняних громадян немає можливості самозахисту, впевнені автори законопроекту

Сьогодні пістолети можна придбати на «чорному ринку», проте для законослухняних громадян вони чомусь заборонені, говорять автори проекту.

Найкращою зброєю для самозахисту є короткоствольна нарізна вогнепальна зброя (пістолети), яка зараз заборонена. Таке вирішення питання щодо володіння зброєю (щодо заборони мати пістолет, однак можливості мати гвинтівки) здається нелогічним. Побоювання щодо зростання злочинності внаслідок «легалізації» пістолетів не має під собою підстав. Оскільки, як свідчить статистика, легальна вогнепальна зброя вкрай рідко використовується під час вчинення кримінальних правопорушень. У той же час, придбати її на «чорному ринку» досить просто, що і роблять злочинці. Натомість законослухняні громадяни позбавлені права на придбання засобів для самозахисту, що зумовлює неможливість належної реалізації права на самозахист, пише у пояснювальній записці нардеп Каплін.

Також автори законопроекту посилаються на недопрацювання в чинному законодавстві щодо застосування, зберігання та ремонту зброї.

Сьогодні навіть за наявності легальної вогнепальної зброї вдома її вкрай важко використати під час самооборони, щоб потім не бути покараним, пояснюють ініціатори законопроекту. Засади використання зброї (насамперед для самозахисту) повинні бути змінені в інтересах громадян із наданням можливостей вільного застосування вогнепальної зброї для захисту себе, членів сім’ї, інших осіб. Також змін потребують й інші засади використання зброї, зокрема право на її ремонт, модифікацію. Зокрема, на сьогодні, згідно з чинною Інструкцією МВС, власну зброю ремонтують лише злочинці, оскільки будь-які операції, пов’язані з ремонтом або модифікацією зброї (хоча сучасна зброя у більшості випадків є модульною і не потребує особливого вміння, щоб її полагодити), є поза законом. Також зараз суворо обмежується стрільба в «недозволених місцях», а процедура отримання дозволу на обладнання тиру/стрільбища настільки забюрократизована, що її практично неможливо пройти, а відтак у більшості населених пунктів немає відведених місць для стрільби, а спроба постріляти в безлюдному яру поза містом може закінчитися судовим вироком.

«Збройний досвід» світу

Українська асоціація власників зброї на своєму сайті розповідає про країни, в яких свого часу дозволили зброю.

США

Це країна з найбільш багатою збройною традицією. Підрахувати кількість власників зброї в США складно, адже зброя, що не потрапляє під категорію NFA, не потребує реєстрації. Але відомо, що в 43% будинків і квартир у США зберігається зброя і що майже 90 мільйонів американців володіють нею. Це найвищий показник у світі. Продаж напівавтоматичних гвинтівок дозволений майже у всіх штатах. Відкрите носіння дозволено в 30 штатах без будь-якого дозволу, в 14 штатах із дозволом та в 6 штатах – заборонене.

Чехія

Після припинення існування СРСР чехи вирішили відновити своє право на придбання та носіння зброї. Громадяни можуть отримати дозвіл на приховане носіння без будь-яких причин або пояснень. А право на використання зброї для самооборони закріплене на законодавчому рівні.

Для того щоб отримати дозвіл на володіння зброєю, потрібно пройти перевірку біографічних даних та кілька іспитів, а вся зброя має бути зареєстрованою. Але, незважаючи на лояльні закони, кількість ліцензій на володіння й одиниць зареєстрованої зброї складає лише 16,3% на 10 мільйонів чехів.

Купівля напівавтоматичних гвинтівок дозволена виключно за спеціальним дозволом. Приховано носити зброю можна без будь-яких додаткових дозволів. З собою можна мати не більше двох одиниць. Відкрите носіння суворо заборонене.

Гондурас

Громадяни цієї країни можуть вільно купувати більшість популярних моделей дробовиків, пістолетів, револьверів або гвинтівок для самозахисту або полювання. Але водночас у Гондурасі набирають сили антизбройні настрої.

За десятиріччя зростання рівня насильства в країні змінилася думка уряду, і 2007 року заборонили приховане і відкрите носіння зброї. Як і варто було очікувати, це не змінило ситуації, і в Гондурасі досі один із найвищих показників убивств у світі. Громадянам країни дозволено володіти не більше ніж 5 одиницями зброї, яку потрібно зареєструвати в державних установах, а всі 26 магазинів, що продають зброю, перебувають під контролем військових. Згідно з підрахунками, 2,05% населення володіє легальною зброєю. Кількість нелегальної оцінюється в 850 тисяч стволів.

Швеція

Шведам дозволяється мати 6 мисливських рушниць, або 10 пістолетів, або 8 одиниць того й іншого. Зберігання – тільки в сейфі, що отримав схвалення поліції. Заборонено купувати патрони до тієї зброї, якої громадянин не має. Відсоток населення, що володіє зброєю, становить 31,6%.

Продаж напівавтоматичних гвинтівок дозволений, але для цього знадобиться спеціальний дозвіл. Заборонено приховане або відкрите носіння.

Незабаром читайте думки полтавців різних професій щодо запропонованого нововведення.

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter