Роман Повзик: Продажне телебачення? Фінансуй чесне!

Колонки
23 січня 2014 о 18:452178 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Роман Повзик: Продажне телебачення? Фінансуй чесне!
Телебачення — велика сила. Як би нам не хотілося говорити про Його скору загибель, про те, що соцмережі витісняють будь-які ЗМІ — візуальну і звукову подачу матеріалу, котру дає ТВ — замінити вкрай важко.

Тому мільйони українців, навіть ті, котрі мають інтернет — все ще отримують новини з телевізора. Але ж ні для кого не секрет, що великі канали — це найкращий інструмент пропаганди, їх власники диктують редакційну політику, а основна тенденція нашого українського телебачення — розваги із мінімумом стимулювання мозкової діяльності.

Телевізор я перестав дивитися у 2008-ому році. І взагалі не можу зрозуміти як з наявністю безлімітного інтернету, з Його необмеженими можливостями для самоосвіти, з найкращими лекціями і майстер-класами, відеоуроками і літературою мало не з будь-якої дисципліни, можна дивитися телевізор. Як би по-снобськи це не звучало.

Проте останні два місяці в нашому інформаційному просторі з'явився такий феномен як «Громадське телебачення». Журналісти, котрі мають великий практичний досвід роботи в різних медіа, вирішили зробити інтернет-канал, котрий вже перевертає уявлення про українське ТВ.

До речі, керівник «Громадського» — Роман Скрипін — наш земляк, полтавець.

Тут немає жодних талант-шоу і реклами, не проводиться голосування смсками і не оказують деґенеративні серіали для амеб. Тут говорять з найкращими фахівцями своїх галузей, з владою і опозицією, з діячами культури і конткультури.

Я б ніколи не повірив, що на десь на ТВ під Новий Рік можуть півгодини говорити з письменником Юрієм Андруховичем, що кожен бажаючий має змогу оглядати фінансові звіти каналу, всі витрати до гривні, що можна влаштувати медіа, яке наскільки тісно пов'язане із соцмережами, ютубом і є телебаченням водночас.

Воно ні від кого не залежить — тут критикують обидві сторони. Відсутність будь-якого комерційного чи політичного спонсора є перевагою — на «Громадському» немає цензури, але це і певний недолік — фінансуваня потрібно шукати самотужки.

Тому наразі на «Спільнокошті» відбувається збір грошей для діяльності цього феномену. Заявлена сума — 1 мільйон гривень, як би амбітно це не звучало. Крихта — якщо зважати на фінансування всеукраїнських каналів, — але ж це лише перші кроки. Цю суму потрібно зібрати за 100 днів (наразі лишилося 73). Вже є 616 543 гривні.

Родина Чубаїв, зліва-направо: Тарас, Соломія, Грицько, Галина
Я допоміг незалежній журналістиці. А Ви? (скрін із Спільнокошту)

Не страшно буде, якщо зібране перевищить мільйон — впевнений, журналісти зможуть раціонально використати кошти. І я хочу, щоб Вони Їх зібрали.

Це той випадок, коли саме Ти фінансуєш свій контент, свої новини, свою інформацію. В епоху комерції і споживацтва ці ентузіасти роблять воістину великі речі. Вони задають стандарти. На них рівняються.

В них бувають накладки: відео, що зависло, гамір і шурхіт за спинами ведучих, жахливі тролі в коментарях — але саме це і робить Їх живими людьми, за роботою і розвитком яких цікаво спостерігати.

Тому я хочу, щоб люди, котрим набридла маніпуляція з новинами по телевізору, зробили свій внесок. Ваші 10, 20, 50 гривень не пропадуть у кишенях журналістів, про все буде відзвітовано. Натомість ці гроші допоможуть зробити телебачення, яке дійсно матиме право називатися «Громадським».

Вчора ввечері Його дивилося 98 тисяч громадян (або і більше 98 тисяч — це тільки кількість підключених на трансляцію приладів). Незабаром його дивитимуться мільйони.

Роман Повзик, громадський активіст, незалежне мистецьке об’єднання «Magnum Opus»

підписатися на автора