Як полтавцям лікувати варикоз та запобігти йому

Серцево-судинна система
Ніна Король17 жовтня 2013 о 17:276754 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Як полтавцям лікувати варикоз та запобігти йому
Хтось живе й до глибокої старості не знає, що таке варикозне розширення вен нижніх кінцівок. А когось уже з молодих років турбують болі в ногах, випуклі вени, які хочеться приховати.

Що таке варикозне розширення вен і як його нині лікують у Полтаві та як запобігти ускладненням, розповіли кандидат медичних наук, міський судинний хірург Олег Краснов та Віталій Ляховський, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри хірургії №1 вищого державного навчального закладу України «Українська медична стоматологічна академія», судинний хірург вищої категорії.

Огляд у лікаря. Фото www.medikforum.ruОгляд у лікаря. Фото www.medikforum.ru

Варикозну хворобу нижніх кінцівок лікарі діагностують у 45-68% жінок та у 38-50% чоловіків, кажуть полтавські судинні хірурги. При цьому венозні трофічні виразки зустрічаються у 2-3% населення розвинутих країн. Соціальний аспект лікування цього захворювання зумовлений ураженням осіб працездатного віку, їх стійкою інвалідизацією.

На жаль, низький соціальний рівень та медична неграмотність населення нашої країни призводять до того, що пацієнти звертаються запізно по спеціалізовану допомогу, а це зумовлює незадовільні результати лікування цих хворих.

– Варикозна хвороба за останні роки помолодшала, а кількість пацієнтів із такими проблемами збільшилась, – констатує Олег Краснов.

Олег Краснов у редакції «Коло» спілкується з журналістами та читачами. Фото Юлії ДеркачОлег Краснов у редакції «Коло» спілкується з журналістами та читачами. Фото Юлії Деркач

Основні причини варикозу

– Слабкість стінок вен та їх клапанів.

– Надмірна вага. Навіть якщо маса тіла на 10% перевищує нормальну, збільшується ризик розвитку варикозної хвороби.

– Тривале положення стоячи чи сидячи протягом дня.

– Вагітність: чим більший термін, тим більше зростає тиск у венах майбутньої мами. Саме під час вагітності в багатьох жінок можуть проявитись ознаки варикозного розширення вен.

– Високі підбори (вищі ніж 4 см). Красу ніжкам дають тимчасову, але порушують циркуляцію крові у венах, тож їх можна носити не більше 3 годин на добу. Безпечні підбори висотою до 4 см, широкі в основі.

– Генетична схильність. Якщо в близьких родичів були розширені вени, то ризик виникнення варикозу зростає на 70-80%.

– Якщо знаєте про спадкову схильність до варикозного розширення вен і бажаєте здоров’я ногам, бережіть їх, не ризикуйте – уникайте вищезазначених причин розвитку захворювання, – радить Віталій Ляховський.

Хто ще перебуває у групі ризику

– Рідко зустрічаються вроджені захворювання, які проявляються варикозним розширенням вен нижніх кінцівок ще в ранньому дитинстві (до 2-3 років), – додає професор Віталій Ляховський. – Дитина починає ходити – і вже помітні ознаки вродженої патології.

Набуту варикозну хворобу лікарі діагностують уже в підлітків, коли ті починають займатися спортом і при цьому мають генетичну схильність, слабкі стінки вен та їхніх клапанів.

– Адже спеціалісти вже помітили: одні люди носять важке, тренуються в спортзалах, підіймаючи гирі, штанги і не мають проблем із венами, – констатує Олег Краснов. – Інші після тренувань мають клінічні прояви варикозу: випуклі вени, біль та важкість у ногах. Тож цим людям не рекомендують займатись важкою атлетикою, пауерліфтингом.

Які симптоми варикозного розширення вен?

Звісно, розпізнати, чи дійсно це варикозна хвороба нижніх кінцівок, зможе лише лікар – судинний хірург – після відповідної діагностики.

Але деякі симптоми повинні спонукати Вас звернутись до медиків:

– біль у ногах після тривалого сидіння, ходіння, стояння;

– важкість у нижніх кінцівках, яка посилюється до кінця робочого дня;

– судоми вночі (часто таке трапляється у вагітних; нерідко саме під час вагітності з’являються перші прояви варикозного розширення вен).

– Трапляється, що пацієнт з якимось із цих симптомів іде до нас, але насправді має інші проблеми (приміром хвороби суглобів), – каже професор Віталій Ляховський. – Після огляду ми порадимо, до якого спеціаліста необхідно звернутись. Гірше, коли пацієнти самостійно ставлять діагноз і лікують себе. Цього робити не варто – можете лише втратити час і задавнити недугу.

Діагностика

Досвідчений лікар візуально бачить прояви варикозного розширення вен.

Але для більш точної картини призначить додаткові обстеження. Нині сучасними методами діагностики вважаються ультразвукові (УЗД) та рентген-контрастні методи дослідження.

– Нині у світі найчастіше використовуються УЗД судин, які безпечні та досить достовірні. Рентгенологічні дослідження вен з їх контрастуванням виконують рідко, бо це не зовсім безпечно та є ряд протипоказань щодо їх застосування, хоча вони є досить точними, – говорить судинний хірург Олег Краснов.

Лікування

Варикоз не такий страшний, як його ускладнення

– У багатьох спостерігається варикозне розширення вен нижніх кінцівок, яке їх рідко турбує, вони живуть із ним і при цьому якість життя не надто страждає, – говорить Олег Краснов. – Хворі помирають, так жодного разу й не звернувшись до лікаря.

Але, як каже лікар, так щастить не всім, адже для декого варикозна хвороба загрожує ускладненнями. Серед них життєво небезпечним є тромбофлебіт (запалення стінки вени із закупоркою вени згустком крові (тромбом). Тромби, що утворилися, можуть розсмоктуватися, але можуть і закупорювати судини, порушуючи процес кровообігу. Тромб може відірватися від стінки вени і з потоком крові потрапити у серце та кровоносні судини легень. А це в деяких випадках спричиняє раптову смерть.

– Варикоз нижніх кінцівок також загрожує виникненням трофічних виразок, які не загоюються роками і з часом можуть стати злоякісними, – додає професор Віталій Ляховський.

Француженки ретельно стежать за ногами: раз на рік відвідують лікаря

У Франції жінки раз на рік обов’язково відвідують флеболога (судинного хірурга), не зважаючи на те, мають розширені вени чи ні. Саме завдяки профілактиці француженки вражають усіх красивими здоровими ногами.

Лікування варикозного розширення вен

Варикозну хворобу лікують здебільшого двома способами: консервативним та більш радикальним – оперативним.

– Частіше використовується консервативне лікування, – кажуть полтавські лікарі. При такому застосовуються препарати, що покращують відтік крові (венотоніки). Але, на жаль, у більшості випадків вилікувати консервативно варикозне розширення вен неможливо. Правильне лікування запобігає прогресуванню захворювання та попереджує виникнення ускладнень. Але це можливо тільки тоді, якщо хворий ретельно дотримуватиметься всіх рекомендацій судинного хірурга.

При важкості в ногах та болю жінки й чоловіки купують мазі й гелі, розрекламовані по телевізору. Ми спитали в фахівців, наскільки ефективні такі препарати і чи можна їх купувати без призначення лікаря.

– Якщо комусь вони допомагають, знімають больові відчуття, то чому б і ні? – каже судинний хірург Олег Краснов. Та при варикозній хворобі самих мазей, гелів не достатньо – ризикуєте задавнити процес. Їх можна використовувати, але в комплексі з лікуванням, призначеним фахівцем – тоді отримаєте бажаний результат.

Краще, якщо лікування призначить судинний хірург, такі фахівці є вже не лише в Полтаві, а й у деяких містах та районах області.

– Лікар також порекомендує, як підтримувати здоров’я при варикозному розширенні вен нижніх кінцівок, та порадить відповідний компресійний трикотаж у вигляді колгот, гольфів чи панчох. Краще не вибирати самостійно такі потрібні лікувально-профілактичні аксесуари, адже лише фахівець скаже, який вид, розмір та ступінь компресії необхідні, – говорить професор Віталій Ляховський.

– Приміром, людям із варикозом, як жінкам, так і чоловікам, під час перельоту варто надягати спеціальні компресійні гольфи та панчохи, аби не було застою крові у венах, – радить Олег Краснов.

– На жаль, немає на сьогодні жодного консервативного засобу, що вилікує варикозну хворобу, – констатує професор Віталій Ляховський. – Покращить стан, попередить її прогресування – так, але не позбавить назавжди. – Тож варто, крім лікування, змінити спосіб життя, аби не шкодити здоров’ю.

Важливо!

Гірудотерапію (лікування п’явками) лікарі не радять використовувати при варикозному розширенні вен нижніх кінцівок.

– До нас потрапляли пацієнти з такими ускладненнями як: інфікування, тромбофлебіти, виразки та алергічні реакції після проведення такої «терапії», які після цього тривалий час стаціонарно та амбулаторно лікувалися, – говорить Олег Краснов.

Ще один метод лікування – склеротерапія. За допомогою неї можна позбавитись венозної сіточки на ногах. У судини вводять спеціальну речовину, завдяки цьому внутрішні вени шкіри зникають, ніби склеюються.

Зараз провідним методом у комплексній терапії варикозної хвороби у розвинених країнах є хірургічне лікування, суть якого полягає у видаленні патологічно змінених вен. У людини, яку непокоїли важкість, набряки, біль у ногах, зумовлені варикозом, після операції починають замість хворих функціонувати здорові вени. Кров не застоюється у хворих судинах, бо їх видалили. Після операції, яку зробив досвідчений фахівець, у пацієнта мало шансів, що варикозне розширення повернеться.

– У Полтаві на базі відділення хірургії судин обласної клінічної лікарні та хірургічних відділень 2-ої міської клінічної лікарні створені умови для адекватного оперативного лікування таких хворих: багаторічний досвід, відповідне обладнання, сучасні методи обстеження, в тому числі ультразвукове дослідження судин, – говорить професор Віталій Ляховський.

– Традиційно варикозна хвороба вважається хірургічною проблемою. Проте, як показує клінічний досвід, домогтися найближчого задовільного результату можливо хірургічним шляхом, а отримати віддалений задовільний результат можливо тільки за умови застосування комплексного лікування, у тому числі консервативного, – додає судинний хірург Олег Краснов.

Не будь сам собі лікарем

Виникнення болю в ногах не завжди вказує на варикозне розширення вен. Проблеми можуть бути з суглобами, артеріями, периферичною нервовою системою. Захворювання сполучної тканини, ендокринної системи, хронічні інфекційні хвороби також можуть спричинити болі в ногах. Тож самостійно ставити діагноз не слід, варто довірити здоров’я лікарям, які після огляду та обстежень скажуть, що вас непокоїть та порадять методи лікування.

Слушні поради

Час від часу втомлені ноги треба класти на підвищення, це корисно для вен. Фото Ніни КорольЧас від часу втомлені ноги треба класти на підвищення, це корисно для вен. Фото Ніни Король

Більше гуляйте, адже саме ходьба найкраще тренує судини. Не маєте часу – пройдіться кілька зупинок уранці перед роботою, вийшовши з транспорту раніше.

Зберігайте вагу в межах норми.

Споживайте достатню кількість води, щоб не дозволяти крові згущуватися.

Краща щоденна антиварикозна процедура: удома після робочого дня трохи полежати з ногами, піднятими вгору. Це відновлює циркуляцію крові та позбавляє від набряків.

Деякі лікарі кажуть, що сонячне випромінювання сприяє розвитку варикозної хвороби. Тож необхідно захищати шкіру від ультрафіолетових променів. А також (погодивши з лікарем) приймати вітамін С – природний антиоксидант, що захищає шкіру від дії сонячної радіації.

До того ж вітаміни А, С і Р зміцнюють стінки кровоносних судин, перешкоджаючи їх надмірному розширенню.

Телефони, за якими пацієнт може дізнатись більше чи записатись на прийом до лікарів: (0532)2-25-11, (0532)7-40-66.