У Полтаві живуть рептилії з усіх куточків світу (фото)

Новини
Ольга Матвієнко1 січня 2013 о 14:102585 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 У Полтаві живуть рептилії з усіх куточків світу (фото)
Більше 15 видів рептилій живуть у навчальному тераріумі природничого факультету Полтавського педуніверситету імені В. Г. Короленка.
Полтавці можуть подивитися на рідкісних для нашого клімату азійських геконів токі, мадагаскарських ендеміків фельзум, австралійських агам та двометрових пітонів. Як живеться гостям із теплих країв у тераріумі педуніверситету і як ці тварини почуваються  у звичайній полтавській квартирі розповів напередодні року Змії Віктор Закалюжний, доцент кафедри біології та основ здоров’я людини.ПЕРШІ ТЕРАРІУМИ ПОДАРУВАЛИ ЯК ОПЛАТУ ЗА ОРЕНДУ ПРИМІЩЕННЯ

Ідея зробити в педуніверситеті перший у Полтаві тераріум була спільною. Висловили її відомий у місті знавець змій Леонід Собакар, декан природничого факультету Марина Гриньова та зацікавлені викладачі кафедри біології людини і тварин та студенти.

Відкрили його у невеликому приміщенні в підвалі старого корпусу університету у 2004 році. Перші ємності подарував відомий тераріуміст Іванов із Харкова. Він приїжджав із виставкою комах до краєзнавчого музею, а в університеті орендував приміщення. По закінченні залишив як оплату за оренду кілька тераріумів.

– В Іванова ці тераріуми були з оргскла. Доволі непогані. Проте кілька разів вони перевозилися в машині, потрапили до нас у доволі розбитому стані, – розповів Віктор Маркович. – Вже потім ми власними силами реставрували їх.

Придумали тераріум як навчально-дослідницьку базу для студентів природничого факультету, вчителям, які проходять курси підвищення кваліфікації, школярів. Студенти мають унікальну можливість при написанні курсових та дипломних робіт поспостерігати за поведінкою об’єктів наукового дослідження. Наприклад, один із майбутніх біологів захистив диплом по ігуанах.

Бувають тут гості з усієї області та інших країн світу. Один із таких випадків пригадує Віктор Закалюжний:

– Одного разу мені подзвонили і сказали натерти до блиску вітрини. Виявилося, що в одну із полтавських шкіл приїхала делегація з Німеччини. І вчителі захотіли показати, що в Полтаві є цікавого. От і привели до нас двох німців та учнів 10 – 11 класів.КОЛЕКЦІЯ ЕКЗОТІВ РОЗШИРЮЄТЬСЯ, АЛЕ КРОКОДИЛА ДОВЕЛОСЯ ВІДДАТИ В ЗООПАРК

За 8 років колекція найбільшого полтавського тераріуму розрослася до 15 видів плазунів, земноводних, риб.

Живуть вони в різних ємностях. Часто розселяють дорослих особин, особливо в період статевої активності, бо можуть бути агресивні. Проте переважно в одному тераріумі мирно співіснують до 5–6 ящірок або кілька пітонів. Розмаїття живого куточка вражає і кількістю тварин, і географією видів. Походять вони із Африки, Південної Америки, Австралії, Азії. Звісно ж, жоден із них не характерний для України і в живій природі їх не зустрінеш.

Під штучним сонечком тут гріються василіски, ігуани, токі, леопардові і пустельні гекони, фельзуми, агами бородаті, сцинки, хамелеони, пітони і королівська змія.

Оформлені тераріуми відповідно до природного середовища, в якому живуть рептилії. В ігуан, які в природі живуть біля води і полюбляють плавати, є цілий басейн. А у дивовижного за формою та чудним забарвленням – сірий в рудуватих плямах – гекона токі, який полює вночі, а вдень ховається, найулюбленішим місцем стала схованка в порожньому бамбуці.

Не всі тварини обирають улюбленими місцями схову натуральні предмети інтер’єру своїх тераріумів: королівська змія любить ховатися під пластмасове блюдце з водою, згортається там калачиком – і не помітиш.

До теми: у полтавських новорічних ранках для діте про змій та інших рептилій не згадували, а батьки одягали дітей лисичками та зайчиками

Агами – схожі більше на динозаврів, ніж на сучасників наших ящірок, звичні до пустелі розпластуються на піщаній підстилці.

Нільський крокодил, який донедавна жив в одному із тераріїв, потрапив до педуніверситету ще маленьким. Звичайно, що за кілька років він значно виріс. Довжина його сягала вже близько двох метрів.

– Звичайно ж він не вміщався, став підгинати хвіст. Тримати нашого Гену (так умовно називали стародавню рептилію – прим. авт.) в таких умовах було шкода. Крім того, він став дуже сильним, а його ж постійно треба виймати з терарію. Тому вирішили віддати його до зоопраку, – розповідає Віктор Маркович.ПРАВИЛА ТЕРАРІУМА: ОФОРМИТИ, НАГОДУВАТИ, НАГРІТИ, ЗВОЛОЖИТИ

Для рептилій, як і для інших тварин, необхідно створити правильні умови. Нюансів у цій справі безліч, але основних правил не так багато.

ОБЛАШТАВАННЯ ТА ДЕКОРУВАННЯ ТЕРАРІЮ. Звичайно ж у тераріумі природничого факультету створили необхідні умови для усіх змій та ящірок. Але якщо ви хочете завести вдома екзотичну тварину, то найперше подумайте про місце, де вона буде жити. Найголовніше – ємність під терарій має відповідати розміру тварини. Для ящірок це правило діє таким чином: терарій більший у 3 – 4 рази за тварину.

Поставте лампу, яка освітлюватиме і ту, яка грітиме. Освітлювальна лампа – спеціальна для тераріумів. Вона випромінює спектр променів, схожих на сонячне світло. Крім видимого проміння у ньому є ще й ультрафіолет, який сприяє процесам в організмі плазунів. Декорують терарії відповідно до природних умов існування. Обов’зково в терарій вміщують гілки, створюють штучний рельєф. Рослини для оформлення терарію радять використовувати теж штучні, бо живі довго не проживуть. Враховуйте, що змії або ящірці потрібно десь ховатися, тому наявність пеньків, тунелів, печер теж бажані. Якщо тварина з відкритої місцевості, то для підстилки та ландшафту використовуйте пісок, камені, ракушняк. Якщо з навколоводного – не забувайте про басейн.

ЗВОЛОЖЕННЯ ПОВІТРЯ. У штучному приміщенні рептилії будуть себе добре почувати, якщо підримувати необхідний рівень вологості. Наприклад, двічі на день із бризкалки вручну зволожуйте повітря терарію.

ГОДУВАННЯ РЕПТИЛІЙ. Плазунів годують відповідно до того, чим вони харчуються у природі. У тераріумах тримають як м’ясоїдних, так і всеїдних. Всеїдні ігуани, агами, гекони їдять і бананових цвіркунів (родичі наших українських цвіркунів), і салати із капусти, моркви, листя салату, яблука, банани. Не оминають увагою соковите листя кульбаби. Бананових цвіркунів, до речі, розводять і в полтавському тераріумі, а ще можна купити в зоомагазині.

М’ясоїдні, а до таких належать змії, годують лише живим молодняком кроликів, морськими свинками, пацюками або хом’яками. Неживим м’ясом ці лускаті гребують.

Через уповільнений метаболізм холоднокровних годують рідко – раз на 2-3 доби (дорослих особин). Розраховують порцію на одну тварину на три доби. Наприклад, доросла агама на день з’їдає 15 цвіркунів, отже, на 3 дні їй потрібно вкинути до терарію 15 комах.

Питну воду міняють взимку раз на 2–3 дні, а влітку – через добу.

ЯКЩО ХОЧЕТЕ ЗАВЕСТИ РЕПТИЛІЮ ВДОМА, ДОБРЕ ПОДУМАЙТЕ

Якщо вас надихають і захоплюють плазуни, хочеться принести додому маленьку змію або хамелеона, зважте всі за і проти.

Досвідчений герпетолог (знавець рептилій) Леонід Собакар радить не поспішати:

Для створення терарію вам потрібно:

– вивчити літературу з утримання та догляду за плазунами;

– купити ємність для тераріума. Коштують від 1000 гривень (у такій добре житиме невеликий хамелеон);

– встановити лампи для освітлення та обігріву. Кожна – від 200 гривень, вистачає на півроку (працюють по 12 год на день);

– декорувати штучними рослинами, гілками, підстилкою, камінням залежно від виду рептилії;

– розрахувати витрати на годівлю (цвіркуни, овочі, фрукти). Не забувайте, що змій треба годувати живими, пухнастими гризунами.

Зауважте, що в Полтаві немає досвідчених ветеринарів, які лікують холоднокровних. А хворіють і травмуються тендітні лускаті не рідше, ніж собаки та кішечки.

– Одного разу нам навіть довелося накладати гіпс ящірці на зламану лапу, – пригадав Леонід Петрович. – Ці тварини отримують травми, коли випадково падають, можуть побитися з іншими тваринами.

Лікують рептилій у педуніверситеті своїми силами, радяться з іншими герпетологами, читають літературу. Для них часто підходять і ліки для людей (наприклад, мазі при розтягненнях).

– Рептилії, якщо їх тримати в ролі улюбленця, потребують менше часу, ніж інші тварини, але більше моральних затрат. До змії можна прив’язатися, але прив’язати до себе змію неможливо, – зазначив Леонід Собакар. – Проте не можна сказати, що рептилії не цікаві. Скажімо, у кожної змії одного і того ж виду – різний характер.

Не завжди рептилії викликають захоплення сусідів та гостей. Історично склалося, що милих плазунів в Україні вважають втіленням темної сили.

Тим не менше, якщо ви хочете чи не хочете завести плазуна, симпатизуєте або не любите їх, маєте можливість подивитися на них, побороти свої страхи у навчальному тераріумі природничого факультету пеагогічного університету.

Що відбувається у Полтаві на початку року Чорної Змії: У полтавському музеї В.Г. Короленка ялинки прикрашають сторічними іграшками (фото) , а дітлахи залюбки фотографуються під ялинкою перевернутою догори «ногами»

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter