Кредити на навчання: хто дає та як отримати

Статті
Ніна Король2 травня 2012 о 12:346068 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Кредити на навчання: хто дає та як отримати
Якщо бракує грошей на отримання вищої освіти, можна кількома способами отримати їх: за допомогою комерційних банків та цільової державної програми.


Остання – вигідна, але мало шансів отримати державний кредит, банківська позика – обтяжлива, але більш реально отримати її.

В Україні мало банків, які надають кредити на навчання. Та все таки, коли бракує грошей на платну освіту, оформити кредит можливо.

Державні банки не надають таких кредитів, хіба що цей кредит може звучати як «на поточні потреби» і то під заставу майна. Комерційні лише деякі кредитують процес навчання. Відсотки, які сплачуєте за користування кредитом, «кусаються», але коли немає іншого виходу, а треба отримати вищу освіту, то кредит на навчання – альтернатива.

Мало вступити у ВНЗ, потрібно ще й знайти кошти на навчання. Якщо взяти ніде, то кредит – один з виходів (Фото Ніни Король)Мало вступити у ВНЗ, потрібно ще й знайти кошти на навчання. Якщо взяти ніде, то кредит – один з виходів (Фото Ніни Король)

Навчатися у ВНЗ на бюджетній основі в Україні може лише кожен 5-ий студент. Інші платять за навчання.

До речі, із випускників полтавських вишів держава вимагає борг за безоплатне навчання, якшо бюджетники не відпрацювали на благо держави кілька років по спеціальності.

Про те, як отримати кредит і які документи потрібні, умови кредитування розповів Олександр, економіст відділу по обслуговуванню головного офісу одного з банків Полтави.

Хто може отримати кредит на навчання

– Платоспроможний студент-заочник. Тобто, іншими словами, фізична особа, працюючий студент, котрий має постійне джерело доходу.

– Батьки студента, які мають постійний дохід і можуть виплачувати кредит.

Найчастіше полтавці беруть кредити на 4-5 курси навчання. На перші три роки родини зазвичай відкладають гроші. Банк перераховує гроші безпосередньо у вищий навчальний заклад.

Документи від позичальника для отримання кредиту:

–      паспорт;

–      ідентифікаційний код;

–      довідка про доходи за останні 6 місяців.

–      можлива копія трудової книжки (але це в конкретних випадках);

–      якщо позичальник – пенсіонер, то довідка про пенсію;

–      якщо позичальник бере до 10 тисяч гривень, то такі ж документи надає поручитель. Якщо від 10 до 20 тисяч – два поручителі із пакетом документів. Якщо ж позичальник приватний підприємець, то надає банку і документи на своє підприємство.

Термін та умови

Банк кредитує до 3 років під 27 % річних.

Якщо студент припинив навчання у виші з якихось причин, то на сплату кредиту це ніяк не впливає, позичив – сплати, або поручителі будуть змушені сплатити.

Цільові пільгові державні кредити на здобуття вищої освіти є, але про них мало хто знає– В Україні передбачене кредитування молоді, яка хоче отримати вищу освіту. У Держбюджеті для цього закладають кошти. Це передбачено Постановою Кабміну №916 від 16 червня 2003 року «Про затвердження Порядку надання цільових пільгових державних кредитів на здобуття вищої освіти». Постанова досі чинна, студенти користуються державними кредитами, – розповіла Леся Костенко, юрисконсульт із Полтави.

Одержати його можуть молоді громадяни України до 28 років, які успішно склали вступні іспити або навчаються на будь-якому курсі ВНЗ (незалежно від форми власності вишу та форми навчання – денна, заочна, вечірня).

Кредит надається лише один раз, при цьому ВНЗ має знаходитись на території України.

Кошти із Держбюджету розподіляються по ВНЗ. Розмір кредиту вказує виш, виходячи із вартості навчання і затверджується цей розмір центральним органом виконавчої влади, якому підпорядкований ВНЗ (для закладів, що у власності АР Крим та тих, що в комунальній власності – Міносвіти АР та управліннями освіти ОДА).

– ВНЗ подають заявку на Міністерство освіти та науки , скільком їхнім студентам потрібен такий кредит у зв’язку з їхнім скрутним матеріальним становищем, –  розповіла Наталя Мустафаєва, начальник студентського відділу кадрів Полтавського національного педагогічного університету.

Ті студенти, що потребують державного цільового кредитування, можуть повідомити про це у приймальній комісії або звернутись із проханням в управління та відділи освіти.  При кожному ВНЗ є відділи, які володіють інформацією про державне кредитування і можуть надати її студенту.

Студент, якщо його влаштовують умови, підписує договір.

Кредит надається на 15 років під 3% річних.

При цьому ВНЗ враховує успішність, тобто у того, хто краще вчиться, більше шансів навчатись за рахунок державного кредиту.

Постанова діє, але грошей не вистачає

Державне кредитування ніхто не відміняв, але останні два роки держава лише дофінансовує навчання тих, кому вже пообіцяла кілька років тому.

– Два роки поспіль отримуємо листи з МОНУ, у яких ідеться «у зв’язку зі зменшенням фінансування цільової державної програми 2201210 щодо кредитування здобуття вищої освіти Державним бюджетом України просимо надіслати пропозиції фінансування вже заключних кредитних угод з метою їх подальшого до фінансування», – цитує Наталя Олексіївна.

Нині в ПНПУ на такому дофінансуванні лише один студент-третьокурсник. Угоду з ним уклали в 2010 році.

До теми: Курси, репетитор чи самостійно – як вивчити іноземну мову?

В яких ВУЗах Полтави можна «відкосити» від армії

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter