У Полтавській обласній бібліотеці можна буде замовити книгу через інтернет

Новини
27 вересня 2011 о 17:281419 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 У Полтавській обласній бібліотеці можна буде замовити книгу через інтернет
Редакція «Коло» до Всесвітнього дня бібліотек, який святкують 30 вересня, розпочинає  спецпроект «Чим цікаві полтавські бібліотеки».
Ви маєте можливість дізнатись які рідкісні книги є у фонді полтавських бібліотек, які штрафні санкції потрібно платити за не повернену книгу, про хобі бібліотекарів та інше.


Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І. П. Котляревського.

Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І. П. Котляревського.Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І. П. Котляревського.Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І. П. Котляревського знаходиться поблизу зупинки «Леніна». Вона має найбільшу кількість залів серед бібліотек Полтави.

Фонд бібліотеки налічує більше, ніж 800 тисяч примірників. До послуг читачів два інтернет-центри, користуватись якими можна безкоштовно протягом години за наявності читацького квитка. Потрібно лише попередньо записатися. Тематичні клуби, ксерокс (35 копійок за сторінку), навчальні програми, спеціальна технічна література, комп’ютерні журнали та багато різноманітних книг.

Про роботу бібліотеки з директором Тетяною Зеленською спілкувавсь журналіст Стас Цвєтов.

Директор обласної бібліотеки Тетяна ЗеленськаДиректор обласної бібліотеки Тетяна ЗеленськаТетяно Іванівно, яким чином поповнюється фонд бібліотеки?

- Щороку на це нам виділяють кошти. А потім ми вже самі відбираємо які видання нам потрібні. Однак останнім часом, через прийняття нового закону про тендерні закупівлі, то ми тепер закуповуємо літературу у фірм, які його виграли.

Які читальні зали є у вашій бібліотеці?

- У нас є загальний читальний зал і є галузеві: відділ технічної літератури, сільськогосподарської літератури, іноземної літератури, відділ мистецтва, зал періодичних видань. Є також відділ краєзнавчої літератури та бібліографії. До того ж у нас є спеціалізований відділ – канадсько-українська бібліотека там сектор вікно в Америку, де зберігається англомовна література. Крім того у нас є відділ абонементу, де можна взяти на два тижні літературу додому. На базі цього сектору також діють кілька клубів, де можна переглянути фільми англійською мовою, обговорити їх.  Допомагають у роботі клубу волонтери корпусу миру. Це гарна мовна практика з носіями мови.

Чи дарують читачі бібліотеці книги, якими вже не користуються?

- Так, до нас доволі часто звертаються з пропозиціями подарувати книги. Хтось робить ремонт у квартирі, а книг назбиралося багато: викидати їх рука не підніметься, молоді вона не цікава. Тому вони звертаються до нас. Ми з радістю приймаємо такі подарунки. Тому що якщо у нас ці книги вже є, ми передаємо їх у будинок літніх людей, у геронтологічний інтернат, з якими ми співпрацюємо. Передаємо книги у колонії. Тобто будь-яка книга, яка потрапила у бібліотеку, знайде свого читача.

Чи є у вашій бібліотеці унікальна книга, якою ви пишаєтеся?

- У нас є старі видання. Наприклад, прижиттєве видання Гоголя. Справа в тому, що під час війни фонди бібліотеки були втрачені повністю. Тому унікальних видань у нас не залишилося. Бо ящики з книгами  були вивезені до Німеччини. На жаль, і каталогів ніяких не залишилося, де би згадувалися ці книги. Тому навіть через комісію з повернення культурних цінностей ми їх не можемо повернути. Але. Я вважаю, що книга унікальна не своєю давністю, а змістом. У нас є багато безцінних книг, художніх альбомів, які мають велику цінність на даний час.

Ви розповіли про прижиттєве видання Гоголя, чи воно доступне для пересічного читача?

- Такі видання потрібно зберігати фізично. І якщо людина хоче подивитися на неї з цікавості, навряд чи ми дозволимо її видати. Однак інша справа, якщо науковець зацікавиться певною проблемою, задля вирішення якої потрібно буде дослідити цю книгу, то ми надамо її. У нас немає різноступеневого доступу до інформації, усі читачі для нас рівні, але потрібно пояснити навіщо ця книга вам потрібна. Оскільки це цінні видання, а не всі до них відносяться бережно.

Яким чином можна стати читачем бібліотеки?

- Потрібно лише бажання читати. Якщо воно є, то прийти до нас із паспортом та фотокарткою і на першому поверсі у реєстратурі вам видадуть читацький квиток. Реєстрація безкоштовна. До речі, наша бібліотека одна з небагатьох обласних, яка видає читацький квиток безкоштовно.

Яким чином ви боретеся з читачами. Які не повертають книги?

- Спочатку ми їм посилаємо нагадування, потім, за законом, ми маємо право звертатися до суду. Але оскільки вартість книги не відповідає юридичним критеріям, за якими сума збитків закладу не встановлена.

Чи надає бібліотека читачам інтернет послуги?

- До послуг читачів два центри. Перший центр працює з 2002 року. За проектом посольства США в Україні. Другий відкрився минулого року. Ці центри створені для того, щоб вчити бібліотекарів області основам комп’ютерної грамотності. А у вільний час, коли немає занять для бібліотекарів, він працює як центр для читачів.

Чи відбуваються у бібліотеці мистецьки акції або виставки?

- У нас у відділі з мистецтва діє клуб зустрічі з цікавими людьми, куди запрошують майстрів, акторів, співаків, художників. Також у нас постійно проходять різноманітні виставки, які часто змінюються. Це різноманітні твори полтавських майстрів.

Хол бібліотеки.Фото Стаса ЦвєтоваХол бібліотеки.Фото Стаса Цвєтова

А самі працівники виставляють свої роботи?

- У нас 90 працівників, то ми, звісно, знаємо, що хтось співає, хтось малює, однак вони цим займаються для себе. Проте у нас працівник відділу масової роботи, член спілки письменників України – поетеса. Крім того вона ще фотохудожник. Минулого року до дня бібліотекарів ми проводили конкурс фото-робіт наших співробітників.

Яка вікова категорія читачів найчастіше відвідує бібліотеку?

- Приблизно сорок відсотків наших читачів це студенти.

А що вони найбільше читають?

- Вони, перш за все,готуючись до сесії, ідуть працювати у бібліотеку. Якщо ж говорити про художню літературу, то більшість цікавиться сучасною літературою. Це і прозі, і поезія. Ми намагаємося закупати її. Учні старших класів читають українську класику. Тому що програми змінюються, а буває, що книжка є тільки у нашій бібліотеці. Взагалі, тенденція сучасної молоді у тому, що вони менше читають. І я це бачу по своїй онучці. Я тільки що приїхала з книжкового форуму зі Львова, то там також порушувалися подібні питання. Книжка чи комп’ютер – однак подібні питання не доречні. Тому що ніколи комп’ютер книгу не витіснить. І тут потрібно їх поєднувати.

А як ви ставитеся до того, що у школах звичайні книги замінять на електронні?

- Це питання неоднозначне. Я думаю, що до певного віку дитині потрібна книжка друкована. Особливо дитині. ЇЇ цікавить не зміст, а форма. А яка форма у електронної? Її просто немає. А дітей старших за віком можна зацікавити і електронною. Розумне рішення це поєднання одного з іншим.

Яким чином можна заохотити молодь до читання?

- Це питання порушувалося і на книжковому форумі. І чіткої відповіді на нього немає. Ма мою думку, потрібно починати з дитинства, коли вона не вміє ще читати. Потрібно її зацікавити, читаючи на ніч казки, вірші. Якщо їй цікаво, то потім вона починає сама читати, шукати той вірш, який їй сподобався. Також дитина дивиться на малюнки і пізнає світ. Тому, якщо дитина звикне змалечку до читання, то і продовжить це робити надалі.

Чи не вважаєте ви, що у нас у країні зникла культура читання?

- Я наведу лише один приклад. Учора я їхала у потязі зі Львова. І у нашому купе три жінки, включно зі мною,  читало книги, лише один чоловік грав у комп’ютерну гру. Тобто читання це справа смаку. Однак я не можу сказати, що молодь не читає. Жодна людина не стане повноцінною без книги.

Фонд бібліотеки доступний у мережі інтернет?

- На сьогодні, доступний лише каталог. З часом ми плануємо зробити послугу електронного замовлення. Тобто читач на сайті бібліотеки замовить потрібну літературу прийде у бібліотеку і його замовлення чекатиме на нього. Однак це питання часу і техніки.

Чи надають фінансову можливість бібліотеці розвиватися?

- Наша бібліотека, так би мовити, живе непогано. Ми щороку отримуємо кошти на нові книжки, журнали, газети. У нас велика колекція. Раніше ми отримували тисячу періодичних назв, на сьогодні кількість менша. Але це пов’язано зі збільшенням ціни. Також ми вивчаємо запити читачів. І якщо якесь видання не популярне, ми його вже не замовляємо. Наукові журнали ми передплачуємо, незалежно від кількості читаючих. Наприклад , науково-дослідний інститут свинарства не має можливості передплачувати журнали, які передплачуємо ми. Є у нас і технічна література, і комп’ютерна. Для кожного читача у нас є те, що його зацікавить. Тому ласкаво просимо до бібліотеки.

До теми - У Полтаві один з тролейбусів перетворять на бібліотеку.