На виборах у Полтаві помсти бабусь, можливо, і не було

Вибори мера Полтави
Таня Цирульник3 листопада 2010 о 13:081118 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 На виборах у Полтаві помсти бабусь, можливо, і не було
У виборчих перегонах у Полтаві лідирує Олександр Мамай, кандидат, відомий жителям міста в першу чергу як щедрий благодійник. Чи спрацював ефект «бабусь Черновецького» намагалось з’ясувати «Коло».
На виборах у Полтаві помсти бабусь, можливо, і не було

Літні люди віддячили чи помстилися?

Андрій Матковський, діючий мер неодноразово заявляв, що полтавці віддали голоси за подарунки. І, оскільки, «найстійкішими» у дільничних чергах виявилися літні люди, тому результат виборів вийшов такий разючий. Утім, тенденцію «подарункової» передвиборчої технології політологи відмічають по всій Україні.

– Взагалі, подарунки отримували жителі багатьох міст України, згідно законодавства, кандидат має право відкрито витратити на одного виборця 45 гривень, – зазначає Світлана Конончук, керівник політичних програм Українського центру політичних досліджень. – Теоретично його можна притягти до відповідальності, якщо він перевищить цей ліміт. Але це явище було масовим і сприймалося більшістю як належне. Пенсіонери украй бідні, державна політика щодо них недостатня, уваги з боку дітей відчувають мало. Тож цілком зрозуміло, що спонукало їх брати подарунки. З іншого боку, літні люди не можуть не розуміти наслідків, до яких призводить їх активність у виборчому процесі. Тому не треба «кивати» у бік людей похилого віку: мовляв, забрати паспорти і не пускати на голосування. Потрібно спілкуватися з ними.

Середній вік виборця, який прийшов на дільницю 31 жовтня  - 62 роки. Таку цифру оприлюднив чинний мер. За інформацією прес-служби Партії регіонів, ця цифра – 59 років. За інформацією міської ТВК, середній вік виборця – 47 - 48 років.

Офіційного підтвердження немає

Інформація про те, що саме пенсіонери змінили хід виборчої історії не має офіційного підтвердження. За даними обласного управління статистики, на 1 січня 2010 року у Полтаві мешкає 293 тисячі жителів. З них 43 тисячі – не досягли 18 річного віку. Тож, у виборах мали право брати участь 250 тисяч полтавців. Пенсіонерів серед них 80 тисяч (32 %). За даними міської виборчої комісії явка населення на вибори склала 47%. Якщо брати до уваги заяви про те, що середній вік виборця 59-62 роки, виходить, що майже половина жителів Полтави – пенсіонери. А це суперечить відомостям обласного управління статистики про те, що серед жителів Полтави, які мають право голосувати пенсіонери займають частку в 32%.

Середньостатистичний вік виборця визначали «на око»

Зі шкільного курсу математики відомо: середнє арифметичне – це частка від ділення суми чисел на їх кількість. Тож, для того, щоб точно вирахувати, скільки років середньостатистичному виборцеві, необхідно додати вік усіх, хто прийшов на дільницю і поділити суму на  кількість людей.

Інформації про те, що у обов’язки працівників дільниць, спостерігачів чи волонтерів, які проводили екзит-поли, входив збір інформації про вік, журналіст не знайшла. Озвучена не офіційна цифра має таке ж неофіційне підтвердження.

– Я й так знаю, скільки кому років, бо живу у цьому районі і працюю листоношею, повідомила Ганна, працівник однієї з дільниць у центрі Полтави. – Можу сказати, що в основному приходили зрілі люди, від 50 років.

«Коло» спробувало визначити процентне відношення принаймні студентської молоді, яка прийшла на вибори. Для цього журналіст узяла відомості з дільниць у трьох університетах, на яких голосували студенти. З 7748 виборців, які числилися на дільниці у техуніверситеті, педуніверситеті та медакадемії, проголосувати прийшло лише 3803 виборці – близько 50%.