Єдиний свідок суду над злочинами людства живе в Полтаві

Спецпроекти
22 вересня 2010 о 10:501302 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Єдиний свідок суду над злочинами людства живе в Полтаві
«Коло» продовжує публікувати матеріали присвячені Дню визволення Полтави від німецько-фашистських загарбників.

Соратники Гітлера. Коли хтось із них засинав, охоронці їх штовхали палицямиЙосип Гофман

Нюрнберзький процес тривав майже рік (з листопада 1945 по жовтень 1946). Обвинувачення виносили представники чотирьох країн, чиї делегації були представлені на суді: СРСР, Великобританія, Франція, США. Причому радянська делегація була найменш чисельною. Ті, хто наказували знищувати цілий народ, вбивати і палити, ховати людей живцем, та знущатись, на лаві підсудних поводились тихо й сумирно, іноді дехто клеїв дурня.

Коли підсудним демонстрували кадри звірств у концтаборах, вчинених фашистами, деякі не витримували. Говорили, що не знали про такі злочинні дії проти людства. А будучи в статусі смертників намочили штани, стверджує Йосип Гофман.

Головні поплічники ГітлераГоловні поплічники Гітлера

– Судили 24 прибічників Адольфа Гітлера, військових злочинців Третього рейху, – говорить свідок тих подій. – Смертна кара чекала лише на 21 людину. – Адже один із засуджених генерал СС Лей повісився в камері в’язниці. Крупа визнали лікарі дуже хворим, мовляв, і так помре скоро, хоча той прожив іще років п’ять після суду. А рейхсмаршал авіації Герінг отруївся за дві години до виконання вироку.

«Кат Вудд подарував годинника, а я йому зірочку, бо більше нічого не мав»

За час перебування в Берліні сержант Йосип Гофман познайомився з американцем Джорджем Вуддом, який був призначений катом засуджених до страти фашистських злочинців.

– Він подарував мені швейцарський годинник, а я йому радянську зірочку, бо більше нічого не мав, – згадує ветеран. – Хоча прикро, адже одна з газет написала, що я виміняв зірочку на годинника. Це було зовсім не так.

Нині годинник Вудда та перепустка на Нюрнберзький процес – експонати Національного музею Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років у Києві. Керівництво музею попросило ветерана про це.

Засідання трибуналуЗасідання трибуналу

Бабусю й дідуся фашисти закопали живими

У Йосипа Давидовича з фашистами були особисті рахунки. Його дідуся й бабусю окупанти закопали живцем. Тато загинув на фронті, родичі теж не повернулись з війни.

У 15 років в евакуації хлопець будував залізницю Астрахань – Кизляр, у 16 став бригадиром землекопів. А в 17 опинився в зенітно-мінометному училищі в Сімферополі. Звідти, за наказом Сталіна, потрапив на фронт, почав захищати Вітчизну піхотинцем 9 роти 3 батальйону 271 гвардійського полку. Сивому ветерану й досі сниться атака і заклик до неї.

Довідка «Кола»

Йосип Гофман народився на Миколаївщині.

35 років віддав службі в лавах Радянської Армії. Нині полковник у відставці живе в Полтаві.

Одружений вдруге. Має сина та трьох онуків.

Автор п’яти книг. Найвідоміша з них – «Нюрнберг предостерегает», над якою автор працював багато літ. До книги увійшли, окрім спогадів, документи. Видання відзначене медаллю Асоціації ветеранів війни США.

Трохи статистики. Нюрнберзький процес.

Площа Адольфа Гітлера в Берліні 1945 рікПлоща Адольфа Гітлера в Берліні 1945 рік

Союзники виявили і захопили 1100 тонн німецьких документальних матеріалів.

Трибунал розглянув понад 5 тисяч справжніх документальних доказів.

За час процесу було написано понад 5 мільйонів сторінок друкованих матеріалів.

Витрачено 200 тонн паперу, 27 тисяч метрів звукової стрічки.

Штат трибуналу складав – 3200 працівників.

Ніна Король

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter